HASSAS PLASTİK

1997 yılında bireysel yatırım şirketi olarak kurulan Hassas Plastik’in Bursa DOSAB’taki üretim merkezi müşterilerine geniş yelpazede hizmet vermektedir. Hassas plastik teknolojinin en gelişmiş imkanlarını kullanarak otomotiv sektörü başta olmak üzere birçok farklı sektörün plastik ihtiyacını karşılayan öncülerdendir. ISO/TS 16949 kalite sistem belgesine sahip firmamız müşteri taleplerine daha iyi cevap verebilmek için entegre tesis olma yönünde yeni adımlar atmıştır.

2008 yılında artan hammalzeme ihtiyacını karşılamak için Neoplas Levha Üretim Sistemleri’ni kurarak faaliyete geçirmiştir. 2013 yılında da değişen müşteri talepleri doğrultusunda Ahşap İşleri mobilya atölyesini oluşturarak araç içi aksesuarlar üretmeye başlamıştır. Ayrıca otomotiv sektörünün taşıma seperatörleri, kasaları ve blister ihtiyaçlarını karşılamak adına 2014 yılı içinde thermoform üretimini gerçekleştirmek için son sistem makine yatırımları yapmıştır. Üretimimizde ABS, ASA-ABS, PS yanında değişik sektörlere her türlü mühendislik hammaddelerinden, PET, PETG, AKRİLİK, POLİKARBON gibi talep edilen ürünlerin şekillendirilmesi yapılmaktadır.

Hassas plastik, 2010 yılında 10000 m2lik alanda kurulu 8500 m2 lik kapalı alan tesisine taşınarak modern makine parkuru, eğitimli yönetim kadrosuyla müşteri ihtiyaçları doğrultusunda AR-GE çalışmalarıyla da desteklenerek “Plastik İşleme Merkezi “ haline dönüşmüştür. Firmamız her geçen gün bünyesine yeni ürün çeşitleri ilave etmekte ve sektördeki atılımlarını sürdürmektedir.

KALİTE

Hassas Plastik’in başarısı müşterilerinin taleplerini tüm çalışanlarının katılımı ile hızlı ve ekonomik bir şekilde kalite bilincinden taviz vermeden sağlamadaki azminde saklıdır.

ISO/TS 16949:2009 KALİTE SERTİFİKASI

image-1

MÜHENDİSLİK VE TASARIM

Her yeni tasarımla birlikte mühendislerimiz müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda yılların vermiş olduğu bilgi birikimimizle teknik ham malzeme ve tasarımıyla fiziki şartlar göz önünde bulundurularak üründen en iyi şekilde faydalanmayı sağlayacak bilgileri fizibilite eder.

Ürün ve kalıp tasarımı mühendis ve uzmanlaşmış elemanlar tarafından 3D tasarım programlarında gerçekleştirilir. Kalıp üretimleri CNC tezgahlarında yapılır ve ilk numune kabulüne kadar devam eder. Bu durum üretime geçişi kolaylaştırır.

Mühendislik ve üretim arasındaki eş zamanlı çalışma müşteriden gelen taleplere göre yer ve ortam şartları göz önünde bulundurularak uygun malzeme seçimi yapılmasına destek vermek suretiyle ürün hassasiyetinin artırılmasına yardımcı olunur. Mühendislik departmanında CAD çalışmaları yapılmış kalıbı elde edilen parçanın bitmiş ürün hali örnek görsellerde görülmektedir.